Strona główna
GeoŚląsk
Geośląsk - Geostanowiska
GeoŚląsk - linki
GeoPolska
GeoŚwiat
O serwisie
Mapa serwisu

GeoŚląsk :: Surowce skalne wg stanu na 31.XII.2007

Wykaz złóż surowców skalnych województwa śląskiego wg "Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce stanu na 31.XII. 2007 r."

 Rodzaj kopaliny

Stan zagospodarowania i nazwy złóż

     Dolomity
    
złóż: 9


Złoża eksploatowane (2 złoża): Brudzowice (BE), Ząbkowice Będzińskie I (DG);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (2):
Jaworzno- Ciężkowice (J), Ząbkowice Będzińskie II (DG);  

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (3):
Chruszczobród (ZA), Chruszczobród I (ZA), Gadlin (J); 

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (2):
 Borbrowniki-Blachówka (TA), Gródek (J);

     Gliny ceramiczne  kamionkowe
    
złóż: 1

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo: Patoka II (LU);

     KAMIENIE ŁAMANE I BLOCZNE (bądź drogowe i budowlane)

          Dolomit
         
złóż: 6


Złoża eksploatowane (3 złoża): Imielin-Północ (BL), Nowa Wioska (BE), Podleśna (BE);

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (2):
 Byczyna (J), Podwarpie (BE);  

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (1):
 Jeleń (J);

          Wapień
         
złóż: 7


Złoża eksploatowane (2 złoża): Imielin (BL), Leszna Górna (CI);

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (3):
 Kowale (CI), Radziechowy (ZY), Rudniki II (ZA);

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (2):
Rębielice Królewskie (KL), Ujejsce (DG);

          Wapień dolomityczny
         
złóż: 1

Złoża eksploatowane: Imielin-Rek (BL);

          Piaskowiec
         
złóż: 21


Złoża eksploatowane (7 złóż): Beskid (CI), Brenna-M (CI), Cisowa (CI), Cisowa 1 (CI), Głębiec (CI), Łodygowice (ZY), Obłaziec-Gahura (CI);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (2): Brenna-Beskid (CI), Jasienica-Jaworze (B);

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (3):
 Brenna-Leśniczówka (CI), Kamesznica I (ZY), Straconka (B);    

Złoża zagospodarowane, eksploatowane okresowo (3):
Brenna-Jarząbek (CI), Tokarzówka (CI), Tokarzówka I (CI);

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (6):
Cisowa, Glinka, Koczy Zamek (CI), Korbielów 1958 (ZY), Korbielów 1959 (ZY), Kozy (BI);   

     Piaski formierskie
    
złóż: 45


Złoża eksploatowane (2 złoża): Zawisna II (CZ), Zawisna IV (CZ);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (15):
Biskupice (CZ), Dąbrowo (
MY), Gołuchowice (ZA), Krasawa II (CZ), Krótka Wieś (CZ), Kuźle I (CZ), Lusławice V (CZ), Masłońskie (MY), Piasek (CZ), Podgrabie (CZ), Siedlec VII (CZ), Sieraków (CZ), Wolnica-Zapasieka (CZ), Zaborze (MY), Zrębice I (CZ);     

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (10):
Bobrowniki (TA), Hucisko II (CZ), Kotysów (CZ), Kroczyce I i II (ZA), Lelonki (MY), Liszki-Postaszowice (MY), Niegowa XV (MY), Ogorzelnik I i II (MY), Siemierzyce (ZA), Złoty Potok-Leśniczówka (CZ);     

Złoża zagospodarowane, eksploatowane okresowo (1):
Zawisna (CZ);

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (17):
Hucisko I (CZ), Kąty Chorońskie (CZ), Lusławice IV (CZ), Niegowa (rej.) (CZ+MY), Niegowa-Postaszowice (MY), Niegówka (MY), Olsztyn I - rej. (CZ), Olsztyn II (CZ), Olsztyn II - rej. (CZ), Poraj (MY), Przewodziszowice (MY), Rej. Olsztyna (CZ), Rej. Złotego Potoku (CZ), Staszówka (BE), Złoty Potok (CZ), Złoty Potok II (CZ), Zrębice (CZ);

     Piaski i żwiry
    
(d. kruszywo naturalne)
     złóż: 191


Złoża eksploatowane (40 złóż): Aleksandria (CZ), Aleksandria 2 (CZ), Babice (RC), Bieńkowice Wschód (RC), Brzezie n/Odrą (RC), Buków C (WD), Buków II (WD), Czarna Wieś (KL), Gardawice-G (MI), Glinica (LU), Godów II (WD), Grabówka II (CZ), Grabówka IV (CZ), Hutka IIA (KL), Hutka IV (KL), Jawornica (LU), Jawornica 1 (LU), Kamienica Śląska (LU), Kamienica Śląska II (LU), Kamienica Śląska III (LU), Kaniów III (BI), Karczewice (CZ), Kończyce Wielkie II (CI), Kruszyna (CZ), Lubomia III (WD), Łagiewniki Wielkie (LU), Łutowiec (MY), Okradzionów IV (DG), Pilchowice I (GL), Racibórz-Roszków (RC), Racibórz-Zakole (RC), Racibórz-Zbiornik Grn. (RC+WD), Ruda (RC), Szeligowiec (BE), Trachy (GL), Turze 1 (RC), Zabłocie 2 (CI), Zaborze (CZ), Zagórze (CZ), Zawada II (CZ);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (26): Bijasowice - obszar B (BL), Bijasowice - obszar C (BL), Bojszowy (BL), Bojszowy II (BL), Ciężkowice (J), Gotarowice- Żory (ZO), Hutka (KL), Krasawa II (CZ), Kuleje (KL), Lubojenka (CZ), Łękawica (ZY), Łobodno (KL), Łysa Górka (CZ), Masłońskie MY), Międzyrzecze (BI), Piwon (BE), Racibórz I-Zbiornik (RC), Racibórz II-Zbiornik (RC), Racibórz III-Zbiornik (RC), Racibórz IV-Zbiornik (RC), Rej. Lgota Górna (MY), Ruda I (RC), Suszec (PS), Turze (RC), Wesoła GL), Wieprz (ZY);                    

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (64):
Bieńkowice Zachód (RC), Bijasowice - obszar A (BL), Blanowice-Zaleszcze (ZA), Boguszowice K (R), Brzózki (KL), Buków IV (WD), Chechło 2 (GL), Cieszowa VI (LU), Cisówka (CI), Czatachowa (MY), Częstochowa-Rocha (C), Folwarki (ZO), Folwarki-I (ZO), Gardawice-K (MI), Gardawice-S (MI), Gorzyce (WD), Górki Śląskie (RC), Grabówka V (CZ), Herby (CZ), Hutka V (KL), Jankowice (RB), Jaworzno-Maczki (J), Jaworzno-Podłęże (J), Kamyk (KL), Kiczyce II (CI), Kośmidry (LU), Koziegłowy III (MY), Koziegłowki (MY), Koziegłowki I (MY),  Kręta (MI), Kroczyce (ZA), Kruszyna-Sadzawki (CZ), Lgota 1 (KL), Lgota 2 (KL), Lipowa (RY), Lubojenka I (CZ), Lubomia IV (WD), Łaziska Rybnickie (WD), Łękawica II (ZY), Michałkowice (SI), Mszana (WD), Nieboczowy 4 (WD), Odrzykoń (CZ), Olsztyn-Szubienice (CZ), Ostrowy A (KL), Popów - Parcele (KL), Racibórz I i II (RC), Rej. Rzeniszów (MY), Rej. Wielopola (RB), Rębielice Królewskie (KL), Rudziczka (PS), Siewierz M (BE), Starcza I (CZ), Starokrzepice (KL), Starople (CZ), Sucha Góra (BY), Szeligowiec II (BE), Szotkowice (JZ), Trachy I (GL), Wola (PS), Woszczyce ( MI), Zabełków (RC), Zabłocie 1 (CI), Zawada Książęca - Łęg (RC);            

Złoża zagospodarowane, eksploatowane okresowo (11):
Chechło 1 (GL), Gardawice (MI), Gardawice-J (MI), Hutka III (KL), Kaniów (BI), Kończyce Wielkie (CI), Mysłów (MY), Pąchały (KL), Pierzchno (KL), Radlin (WD), Rzeniszów I (MY);        

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (50):
Boronów (LU), Boronów I (LU), Borowno (CZ), Brzostek (ZA), Buków A (WD), Cieszowa III (LU), Dąbrowa (KL), Dębie-Więcki (KL), Drutarnia (TA), Filipczyk-Jańczyk (JZ), Gardawice 1 (MI), Gorzyczki-Uchylsko (WD), Grabówka III (CZ), Grabówka-Ikara (CZ), Hutka-1 (KL), Kamienica (LU), Kaniów II-A (BI), Krasna-Bielowiec (CI), Krzyżanowice-Tworków (BC), Kuźnica Nowa (KL), Lgota (KL), Łękawica I (ZY), Ługi-Radły (KL), Łysina (RC), Marklowice-Pogwizdów (CI), Międzyrzecze II (BI), Mrzygłód (MY), Mrzygłódka (MY), Nieboczowy III (WD), Nierodzim (CI), Niewiadowa (RB), Ogrodzieniec (ZA), Ostrowy-B (KL), Panewniki (MI+RS), Pilchowice (GL), Przybyłów (CZ), Przymiłowice (CZ), Racibórz (RC), Radziechowy (ZY), Rusinowice (LU), Rybnik (R), Sierakowice II (GL), Siewierz (BE), Skrajnica (CZ), Sośnicowice II (GL), Starcza (CZ), Suszec III (PS), Wierzbie (LU), Żyglin IV (TA), Żywiec Tresna (ZY);             

     Piaski kwarcowe do produkcji
     cegły wapienno-piaskowej
     złóż: 1

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie: Ogrodzieniec (ZA);

     Piaski podsadzkowe
    
złóż: 18


Złoża eksploatowane (3 złoża): Bór (Wschód) (J+SO), Bór (Zachód) (J+SO), Kuźnica Warężyńska (BE+D);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (2): Strzybnica ( TA), Tworóg Mały (TA);  

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (8):
Błędów - blok 1 (DG), Brynica (TG), Chechło (TG), Ochojec (RB), Rozkówka (BE), Smolnica (GL), Szczakowa - Maczki (J, SO), Tworóg Mały (TG); 

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (5): Boguszowice (RB), Borowa Wieś (MI+RS), Marklowice (WD), Panewniki (K+MI+RS), Taciszów - pole V,VI,VII (GL)

     Surowce ilaste
     ceramiki budowlanej
     złóż: 145


Złoża eksploatowane (24 złoża): Alina (CZ), Anna 1 (CZ), Blanowice A (ZA), Bogumiła (CZ), Brzeziny I (CZ), Gnaszyn (CZ), Gnaszyn Górny (CZ), Grodzisko (KL), Leszczyński (CZ), Leśna (LU), Lipie Śląskie - Lisowice (LU), Łąka (PS), Łęg (CZ), Ogrodzieniec I i II (ZA), Pacanów 1 (KL), Pacanów 4 (KL), Parchownia (KL), Patoka (LU), Sierakowice (GL), Sławków (BE), Woźniki Śląskie (LU), Wrzosowa (CZ), Zofia (CZ), Żarki nr 3 (MY);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (8): Dąbrowa Narodowa (SO), Gorzyce (WD), Kochłowice II (RS), Kopciowice (BL), Kozłowa Góra (PI), Sierakowice II (GL), Zawiercie (ZA), Żarki II (MY);      

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (24): Aleksandrów I (KL), Aleksandrów I (KL), Blanowice B (ZA), Blanowice C (ZA), Dankowice III (KL), Gródków - Łagisza (BE), Kawodrza Górna (CZ), Korzeniec (BE), Kostrzyna III (KL), Kotary 1 (KL), Kozakowice (CI), Ligota - Katowice (K), Panoszów (LU), Pisarzowice - II poziom (BI), Poręba III (BE), Rybno (KL), Stare Gliwice (G), Strzebiń (LU), Sumina (RB), Sumina I (RB), Wesoła (M), Zwierzyniec (KL), Zwierzyniec 2 (KL), Zwierzyniec 3 (KL), Żory - A (ZO);    

Złoża zagospodarowane, eksploatowane okresowo (3): Kotary 2 (KL), Pacanów 5 (KL), Sosnowiec (SO);

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (86): Aleksandrów (KL), Barbara (CH), Bestwina (BI), Bielszowice-Ruda Śląska (RS), Bielszowice II (RS), Bierna (ZY), Bobrek (TA), Bobrowniki (TA), Bogucice (K), Brynów (K), Brzezinka I (M), Brzeziny-Kolonia 2 (CZ), Buków A (WD), Buków II (WD), Byczyna (J), Bytom-Centrum (TA), Chebzie-Dobra Nadzieja (GL), Czerwionka (R), Dąbrowa Górnicza (BE), Gliwice zakł.nr 3 (GL), Jeleń (Kop. Jaworzno) (J), Jeżowa (LU), Karbowa (K), Kawki (KL), Kawodrza (CZ), Kawodrzanka (CZ), Kolonia Łojki (CZ), Korwinów (CZ), Kostrzyna (KL), Kostrzyna II (KL), Kotary (KL), Krzanowice (RC), Lech Wirek (RS), Ligota Sośnica (GL), Łagisza 10 (BE), Miasteczko Śląskie (TA), Michalina (CZ), Miechowice (TA), Miedary (TA), Mikołów-Emma (MI), Moszczenica nr 6 (JZ), Mrzygłódka (MY), Ogrodzieniec H (ZA), Ostropa (GL), Pacanów (KL), Pacanów 2 (KL), Pacanów 3 (KL), Park Kościuszki (K), Pawłow (Z), Pietrowice Wielkie (RC), Pisarzowice I (BI), Polska (SW), Pyskowice (GL), Racibórz (RC), Racibórz 1 i 2 (RC), Radocha (SO), Radoszewnica (CZ), Ruda (RS), Rudniki (ZA), Rybarzowice (BI), Rybarzowice-ceg. Kubica (BI), Rybna (TA), Rydułtowy (WD), Rzędówka (MI), Siewierz E (BE), Silesia (M), Sitko-Mikołów (MI), Skoczów (CI), Stara Wieś (PS), Strumień (CI), Strzemieszyce (DG), Szczekociny (ZA), Waleska (MI), Wesoła II (M), Wielopole 1 (R), Wielopole 2 (R), Wierzbie (LU), Wilamowice (BI), Wodzisław Śląski (WD), Wrzosowa 1 (CZ), Zabrze (Z), Zwierzyniec III (KL), Żarnowiec (ZA), Żory (ZO), Żywiec 3 (ZY);  

     Surowce ilaste
     do produkcji cementu
     złóż: 7


Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (5):
Grodziec (BE), Wiek II (ZA), Wręczyca - Grodzisko (KL), Wysoka II (ZA), Wysoka IV (ZA);  

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane:
Niegowonice (TA), Wysoka III (ZA);

     Torfy
    
złóż: 3

Złoża eksploatowane: Pawłówka A (PS), Rudołtowice**** (PS), Zabłocie**** (CI)

     Wapienie i margle
     dla przemysłu cementowego
     złóż: 12


Złoża eksploatowane (1): Latosówka-Rudniki II (CZ);

Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (2): Cisownica (CI), Niegowonice II (ZA); 

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (6):
Góra Siewierska (BE), Kamyce (BE), Mstów (CZ), Rudniki - Jaskrów (CZ), Sadowa Góra II (J), Wiek II (ZA);  

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (3): Niegowonice (TA), Rogoźnik (BE), Żychcice II - Saturn (BE)

     Wapienie
     dla przemysłu wapienniczego
     złóż: 22


Złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie (5): Choroń (MY), Miedźno (KL), Mykanów (CZ), Niegowonice - Rokitno (ZA), Żuraw (CZ);  

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo (5):
Brudzowice (BE), Radonia (GL), Rudniki - Rędziny (CZ), Rzeniszów (MY), Zbrosławice (TA);

Złoża, z których wydobycie zostało zaniechane (12):
Calcium Brynica-Czeladź (BE), Chełmno (KL), Kielnik-Olsztyn (CZ), Kule I (KL), Michałówek-Łazy (ZA), Mokre Śląskie (MI), Mokre Śląskie - zarej. (MI), Rudniki II (CZ), Sosnowiec-Środula I (SO), Sosnowiec-Środula II (SO), Strzemieszyce (DG), Wąsosz (KL) = 12 złóż

     Żwirki filtracyjne
     złóż: 1

Złoża o zasobach rozpoznanych szczegółowo: Panoszów (LU)

Kontury złóż znaleźć można w wyszukiwarce Centralnej Bazy Danych Geologicznych PIG-PIB

Uwagi:
*/  Skróty literowe stanu zagospodarowania zasobów: E = złoża eksploatowane, P = złoża o zasobach rozpoznanych wstępnie, R = złoża o zasobach rozpoznanych
     szczegółowo, T = złoża zagospodarowane, eksploatowane okresowo, Z = złoża, z których wydobycie zostało zaniechane;
**/ Oznaczenia powiatów:
     BE - będziński, B - Bielsko-Biała,  BI - bielski, BL - bieruńsko-lędziński,  BY - Bytom, CH - Chorzów, CI - cieszyński, C - Częstochowa, CZ - częstochowski,
     DG - Dąbrowa Górnicza, G - Gliwice, GL - gliwicki, JZ - Jastrzębie Zdrój, J - Jaworzno, K - Katowice, KL - kłobucki, LU - lubliniecki, MI - mikołowski,
     MY - myszkowski, M - Mysłowice, PI - Piekary Śląskie, PS - pszczyński, RC - raciborski,  RS - Ruda Śląska, R - Rybnik, RB - rybnicki, SI - Siemianowice Śląskie,
     SO - Sosnowiec, SW - Świętochłowice, TA - tarnogórski,  T - Tychy, WD - wodzisławski, Z - Zabrze, ZA - zawierciański, ZO - Żory, ZY - żywiecki;
***/ Podkreśleniem zaznaczono różne złoża kopalin, z których eksploatowane są również surowce skalne odpadowe, czyli te powstałe przy wydobywaniu kopaliny
     ze złoża (odpady pogórnicze), bądź też w procesach przeróbki wydobytego już surowca (odpady przeróbcze);
****/ złoża torfu, w których występują borowiny.

Zestawił: Ryszard CHYBIORZ / 07.2009 



Możesz dodać własną stronę lub artykuł o surowcach mineralnych i kopalniach województwa śląskiego oraz przesłać ich zdjęcie i/lub opis.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
 
geoSILESIA    geoPARK    geoRÓŻNORODNOŚĆ    geoSTANOWISKO    geoTURYSTYKA    geoPARK    geoDIVERSITY    geoSITES    geoTOURISM    geoSILESIA