Strona główna
GeoŚląsk
Geośląsk - Geostanowiska
GeoŚląsk - linki
GeoPolska
GeoŚwiat
O serwisie
Mapa serwisu
 Strona główna » Wydarzenia » Południk 19 stopni ( 2015-12-16)

Wydarzenia

Na wzór obserwatorium w Greenwich również w chorzowskim Parku Śląskim wyznaczono w terenie bieg południka. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w sobotę, 28 listopada.

Sposób pokazania w terenie przebiegu południka 19°E był przedmiotem konkursu. Spośród 6 prac zdecydowano się na pomysł wbudowania w nawierzchni jednej z parkowych alei szyny oraz ustawienia obok niej tablic informacyjnych o treści: „Przechodniu, stoisz w miejscu, przez które przebiega 19. południk długości geograficznej wschodniej. Linia południka została wyznaczona przez Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii dla upamiętnienia 50-lecia utworzenia oddziału oraz 60-lecia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika”. Do tego przy pobliskiej latarni zostanie zamontowane światło, które będzie oświetlać dokładnie linię przebiegu południka.


Źródło informacji: GEOFORUM
 


Przez Wodzisław Śląski przebiega 50 równoleżnik szerokości geograficznej północnej oznaczony obeliskiem przy ulicy Bogumińskiej.


 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
 
geoSILESIA    geoPARK    geoRÓŻNORODNOŚĆ    geoSTANOWISKO    geoTURYSTYKA    geoPARK    geoDIVERSITY    geoSITES    geoTOURISM    geoSILESIA